Forum akwarystyczne
Forum akwarystyczne o wszystkich rybach świata i nie tylko.
Napisz odpowiedź
Forum Forum akwarystyczne Strona Główna
»
Opisy ryb
» Napisz odpowiedź
Napisz odpowiedź
Użytkownik:
Temat:
Treść wiadomości:
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje:
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
$1
Kod potwierdzający:
$3
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
qazs
Wysłany: Sob 20:54, 24 Mar 2007 Temat postu: Sum rekini
Należy do rodziny sumów wędrownych - Pangasiidae.
Występuje w Tajlandii. Po raz pierwszy złowiono go w Merian, Chao i Phyo i Bangkoku, a do Europy sprowadzono go dopiero w 1964 r.
Rybę tę cechują; szeroka głowa, bardzo duże oczy i bocznie ścieśniony ogon z wciętą płetwą ogonową. Posiada cztery krótkie i cienkie wąsy. Wzdłuż całego tułowia przebiegają trzy czarne pasy, między którymi połyskują jasne srebrzysto-niebieskie pasma. Partia brzuszna ciała jest też srebrzysta.
Sum ten należy do ryb bardzo ruchliwych. Pływa żwawo, szczególnie wtedy, gdy dobrze się czuje - wśród wolnej przestrzeni, w toni wodnej akwarium. Przeważnie jednak przebywa wśród roślin wodnych.
W akwarium zajmuje dolną partię (do około 1 /3 wysokości), poza podpływaniem do powierzchni wody, dla zaczerpnięcia powietrza. Pokarmy przyjmuje przeważnie z dna, w podłożu nie grzebie i na przykład rureczników, które zdążyły się wkręcić" w żwir już nie zje. Jest płochliwy, łatwo go przestraszyć np. przez stukanie w szybę akwarium, lub przez nagłe włączenie nocą oświetlenia. Spłoszony pływa błyskawicznie, rzucając się po całym akwarium i nie zauważając ewentualnych przeszkód, o które może się zranić. Niespodziewanie opada na dno, jakby został sparaliżowany, leżąc na boku lub do góry brzuchem. Po niewielu minutach jednak odrętwienie mija i rozpoczyna normalnie pływać.
Sum rekini w środowisku naturalnym dorasta do jednego metra długości. Jest tam rybą konsumpcyjną. W akwarium jednak nie dorasta do tej wielkości. Z literatury wynika, że w akwariach domowych osiąga wielkość 15 cm. Do pielęgnacji tej ryby trzeba przeznaczyć akwarium o co najmniej 100 I pojemności. Lepiej jednak hodować tę rybę w większych akwariach o długości od 1 m, w którym dajemy podłoże z drobnego żwiru o granulacji od 1-3 mm średnicy; obsadzamy gęsto roślinami rogi i końce akwarium, pozostawiając w partii centralnej wolną przestrzeń. Woda o twardości od 2° do 20°n i odczynie neutralnym (pH 7). Temperatura wody od 24 do 28°C. Pokarm: żywy zwierzęcy i roślinny, szczególnie taki, który opada na dno akwarium.
Wskazane jest hodować Pangasius sutchi w gromadce, np. cztery sztuki. W samym akwarium mogą być hodowane także inne, spokojne ryby jak gurami.
W dostępnej mi literaturze nie znalazłem wiadomości o rozmnażaniu w akwarium suma rekiniego. W swej ojczyźnie jest rozmnażany „sztucznie" w zbiornikach wykonanych z drewna tekowego i podchowywany do wielkości palczaków (tzn. mających długość ludzkiego palca). Ryby są eksportowane następnie między innymi do Europy.
Forum Forum akwarystyczne Strona Główna
»
Opisy ryb
» Napisz odpowiedź
Skocz do:
Wybierz forum
Ważne
----------------
Regulamin
Rangi
Reklamy
Akwarystyka
----------------
Opisy ryb
Akwarystyka morska
Dyskowce
Galeria
Rośliny akwariowe
Skorupiaki i mięczaki
Chemia wody
Rozmnażanie
Szpital
Kuchnia
Biotopy
----------------
Malawi
Tanganika
Azja
Ameryka
Europa
inne
Technika
----------------
Autorsie rozwiązania
Filtracja i ogrzewanie
Giełda
----------------
Kupię
Sprzedam
Przyjmę, oddam
Inne
----------------
Propozycje tematów i grup
Free
Newsy
Pomysły na rozwój forum
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group ::
FI Theme
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Regulamin